Brand

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné postavení mezi digitálními středoformáty. Jak se s GFX 50s fotí v praxi a pro koho je tenhle středoformát vlastně vhodný? Jaké má praktické výhody i nevýhody? Vše se dozvíte v této recenzi založené na dlouhodobém praktickém používání.

gfx-50s_overview-feature01.jpg

Fujifilm GFX 50s: co je to za fotoaparát?

Fujiflim GFX 50s je takzvaný digitální středoformát. Jinak řečeno, má snímač větší, než klasický full-frame fotoaparát, a to rovnou 1,7x. Rozměry snímače jsou 44x33mm, takže je znatelně menší než jsme zvyklí z analogových 645 systémů, nicméně stále výrazně větší, než klasika 35mm. Rozlišení je 51MPx, což oceníte ve chvíli, kdy buď hodně ořezáváte nebo potřebujete velké rozlišení - třeba pro tisk.

Zajímavostí je crop faktor, který je kvůli velkému snímači menží, než 1, a to konkrétně 0.79. Takže např. 63mm objektiv od Fujifilmu se na tomto středoformátu chová jako 50mm sklo.

Z hlediska konstrukce je to "bezzrcadlovka". Hledáček je totiž elektronický. Upřímně jsem měl trochu z hledáčku obavu, ale ta byla planá. Rozlišení i obnovovací frekvence je na takové úrovni, že při focení mám z hledáčku téměř pocit, jako by byl optický. Zde musím zmínit, že dojmu optického hledáčku lze výrazně napomoci vypnutím "preview picture effect". Pak je obraz v hledáčeku ještě více "analogový". Sice to neovlivní výslednou fotku, ale komfort hledáčku je pro mě osobně výrazně lepší. Výhodou je i to, že v hledáčku mohu vidět (pokud to mám v menu nastavené) náhled na expozici i vyvážení bílé. Což třeba i klasické digitální zrcadlovky s optickým hledáčkem možné není. Díky tomu rovnou vidím, jak bude výsledná fotka vypadat.

gfx_50s_top_evf.jpg

Pokud bych v hledáčku náhled expozice ani vyvážení bílé vidět nechtěl (může se hodit např. při focení ohňostroje a jiných tmavých scén), mohu si tuto funkci vypnout a uvidím scénu v hledáčku tak, abych mohl co nejlépe komponovat i ostřit.

Velmi se mi líbí oční senzor na hledáčku, který mi umožňuje kombinovat hned několik režimů hledáčku / displeje. Můžu mít obojí vypnuté / zapnuté / kombinaci předchozího. Osobně se mi osvědčilo mít obojí vypnuté s tím, že když přiložím oko k hledáčku, tak se hledáček ihned aktivuje (není tam žádná prodleva). A pokud si chci fotku prohlédnout, prostě zmáčknu tlačítko pro prohlížení a fotka se mi na displeji zobrazí. Tím ušetřím dosti energie akumulátoru.

gfx_50s_back.jpg

Jo a dioptrická korekce je moc fajn - jen nezapomeňte kolečko před její korekcí vytáhnout! Prostě jako u hodinek - vytáhnete kolečko, poštelujete, zacvaknete zpět a je to.

Akumulátor má dle specifikací vydržet cca 400 snímků, což bych řekl odpovídá realitě. Pokud nemám stále zapnutý displej, tak jsem schopen nafotit na jeden aku blok i znatelně víc snímků.

GFX 50S: srovnání velikosti

Jak jsem již výše zmínil, GFX 50S není zas tak velký foťák, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dokonce bych řekl, že laik jej bude považovat za běžnou digitální zrcadlovku.  Pro představu přikládám níže srovnání s Canonem 5D III.  GFX je zde očividně "buclatější" při pohledu shora (zejména v místě displeje), nicméně jinak jsou zcela srovnatelné.

gfx-50s-canon-5D-III.jpg

gfx-50s-canon-5D-III_b.jpg

gfx-50s-canon-5D-III_c.jpg

Fujifilm GFX 50s: ergonomie téměř za 1*


Z hlediska ergonomie vypadá GFX 50s skoro jako klasická full-frame zrcadlovka. Ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, není o moc větší, než např. Canon 5D IV. Klasický úchop prostě evokuje to, na co jste byli doteď zvyklí a ani vám nepřijde, že byste si měli na něco nového zvykat. Pro mě osobně je ergonomie GFX 50S na vynikající úrovni - dokážu jej držet pohodlně i jednou rukou. Grip  je skvěle tvarovaný a mně osobně padne do ruky "jako ulitý". Rozhodně mohu ergonomii gripu hodnotit jako lepší, než např. u výše zmíněného Canonu.

Kolečka pro nastavení citlivosti a času závěrky, jako u filmu, jsou prostě stylovka. A pokud jste kdy fotili na film, tak vám sednou a nebudete už chtít cokoliv jiného. Pokud byste přecijen preferovali svižnější změny, tak můžete ISO i čas závěrky ovládat i předním rollerem. Já osobně předním rollerem ovládám čas závěrky, protože jej velmi často měním. Citlivost jsem si zvykl měnit horním kolečkem, jelikož tu neměním zase tak moc často...

GFX_image10.jpg

Co mi osobně u GFX chybí, je zadní roller místo klasických "šipek". Ano, přiznávám... jsem na něj zvyklý z Canonu. Ale uznejte sami - o co by to bylo lepší, kdyby GFX mělo místo zadních "šipek" s OK tlačítkem uprostřed prostě roller. Pravdou je, GFX 50S zadní roller má, ale trochu jinde a jinak - na horní pravé straně (z pohledu fotografa). Jeho použití je ovšem omezené - proč? Palcem, který máte "zamčený" v gripu, s ním moc neotočíte. A tak jej já osobně používám jen jako tlačítko, na které mám naprogramovanou "lupu" hledáčku. Takže tento zadní roller je z mé strany asi jediná výtka k erogonomii. Ta je jinak bezvadná. Tlačítek je spousta a jsou téměř libovolně programovatelná - za to dávám také velké plus navíc.

Displej je nejen výklopný, ale i dotykový. To oceníte třeba při prohlížení, ovládání i třeba výběru ostřicího bodu. Rozlišení je perfektní, reakce svižná, k displeji nemám jakoukoli výhradu. Zvětšení fotky roztažením prstů jako na telefonu je prostě parádní funkce. Stejně tak posouvání mezi fotkami. A možnost vyklopení nahorů / dolů a do stran je v praxi užitečná.

Vychytávkou je i odnímatelný hledáček. Když budete potřebovat fotoaparát třeba na cesty nebo dovču "zmenšit" a spokojíte se s focením přes displej, můžete hledáček sundat.

Pro fajnšmekry je tu i úhlový adaptér hledáčku EVF-TL1. Je to jakýsi výklopný mezikus mezi tělo (sáňky) a hledáček. Výsledkem je, že můžete svůj hledáček vyklápět. Je to ovšem prodávané jako samostatné příslušentví a není to vůbec levné - cenovka cca 18 tisíc mi přijde za kousek plastu s kontakty přemrštěná.

gfx50s_main-3.png

Horní stavový displej se mi velmi líbí - nejen, že je přehledný, v případě potřeba i podsvícený, ale hlavně i programovatelný! To jsem třeba u Canonu nezažil. Mohu si tedy nastavit zobrazení jen takových informací, které chci na stavovém displeji vidět.

Jak se fotí s GFX 50s, aneb pro koho je vhodný


Fujifilm GFX 50S není fotoaparát pro každého. Je potřeba k tomtu přístroji přistupovat jako ke středoformátu a ne jako ke klasické zrcadlovce. Ačkoliv se toto srovnání z vizuální stránky přímo nabízí (design je srovnatelný), není vhodné se k němu nechat zlákat. Pokud jste někdy fotili na středoformátový film, tak víte, o čem je řeč.

GFX 50S není rychlý stroj do akce, kdy potřebujete rychle sekat jednu fotku za druhou a ještě k tomu rychle ostřit. Tohle Vám Fujfilm GFX 50s nenabídne. Naopak je to přístroj pro fotografy, kteří si každé cvaknutí rozmyslí a naopak ocení velikost snímače, jeho rozlišení a jemnost detailů i při 100%  zvětšení. A také nízký šum při vysokých citlivostech ISO.

gfx_50s_leftobl-evf-gf23mm.jpg

Já osobně mám s Fujifilmem GFX 50s pocit, jako bych fotil na film. A to se mi velmi líbí. Nejen, že tomuto pocitu přispívá ovládání a ergonomie, ale i obrazový výstup. A pokud tuto myšlenku přijmete, tak zjistíte, že ty 3 snímky za sekundu při sekvenčním snímání jsou vlastně "neskutečná palba" :) :) :)  Zde musím jen dodat zkušenost - při sekvenčním snímání v praxi moc nemáte kontrolu nad tím, co fotíte. Prodleva v hledáčku je značná, takže vždycky vidíte chvilku tmu, pak na zlomek sekundy to co fotíte a pak zase tmu. Takže sekvenční snímání si dovedu představit spíš na focení třeba skoku do vody, foukání svíček z dortu, prvního polivku a podobně - prostě něco statického, co se nepohybuje a vy nemusíte překomponovávat.

GFX 50s je ideální přístroj pro ty fotografy, kteří se vyloženě nikam nehoní, nemají potřebu flákat jednu fotku za druhou a naopak ocení obrazový výstup a onu nostalgickou ergonomii. Určitě to není fotoaparát na sport nebo wildlife. Naopak své místo najde u portrétu, fashion, krajiny, architektury, noční oblohy a podobně.

GFX 50S: ostření s nativními objektivy


Zde opět platí to, co jsem zmínil výše. Rozhodně nekupujte GFX na focení hokeje nebo rychlé reportáe. Tam by rychlost autofokusu nejspíš nestačila.

Na druhou stranu na běžné focení třeba i lehce dynamických portrétů v přírodě GFX v pohodě stačí. Zkoušel jsem fotit děti pobíhající v přírodě a vcelku to šlo, stejně tak se mi podařilo nafotit čmeláka poletujícího kolem rododendronů. Takže to není žádný "šnek". Jen od GFX50s nečekejte rychlost ostření, jako od nejdražší zrcadlovky.

GFX_SideLeft_63mm_EVF.jpg

Manuální ostření

Zde ještě zmíním i možnost manuálního ostření - osobně jej preferuji a není to nic složitého. Můžete si zapnout zvýraznění zaostřených hran (různými barvami), také si můžete dočasně zvětšit náhled v hledáčku lupou. Po chvilce cviku zjistíte, že je to vcelku zábava a hlavně - že díky velkému hledáčku to zvládnete mnohem snáze než u klasické digitální zrcadlovky (to je jako nebe a dudy).

GFX 50s: obrazová kvalita


CMOS snímač s rozlišením 51MPx poskytuje naprosto fantastickou úroveň jemných detailů. A to jak při focení do JPGu, tak do RAWu. Ukládat lze samozřejmě jak do JPGu, tak i RAWu, respektive obojí zároveň (díky duálnímu slotu). Komprimovaný RAW má v plném rozlišení zhruba kolem 50MB datového objemu. Což je na dnešní poměry naprosto v pohodě.

Nebudu zde publikovat laboratorní srovnání, stejně už to nikoho dnes nezajímá. Místo toho můžete mrknout na link na ukázkové fotky níže. Ty si můžete stáhnout a podívat se na úroveň detailů ve fotkách. A to i při vyšších citlivostech ISO. Zejména tam mne čekalo velmi příjemné překvapení. Vůbec nemám problém s citlivostmi jako třeba ISO 6400, kde je šum naprosto v pořádku.

Ukázkové fotografie v RAWu (formát .raf) jsou ke stažení zde (cca 0,8GB).

Z obrazové kvality jsem prostě nadšen.

GFX_50S_Top_EVF_GF63mm_01.jpg

GFX 50s: náhled expozice...?


Jediné, co mě osobně u Fujifilmu trošku trápí, je náhled expozice při krátkých časech závěrky a nízkých clonových číslech. Zkuste fotit za slunečného dne se světelným objektivem (např. f/2) a začnete mít problém s náhledem expozice při vypnutém "preview picture effect". Od určitého času expozice se náhled fotky na displeji (nebo hledáčku) přestane ztmavovat, i když zkracujete čas závěrky. Výsledná fotka tak bude znatelně tmavší, než byl její náhled na displeji (v hledáčku).  Nedokážu definovat, kde přesně je problém, nicméně zdá se, že je to globální záležitost Fujifilmu. A vcelku překvapivé je, že sami uživatelé o tom často buď neví, a nebo zarputile tvrdí, "že je to rukama" :)

GFX50S_core_eye-catch.jpg

GFX 50S: co se mi nelíbí

  • náhled expozice při velmi krátkých časech závěrky a nízkých clonových číslech (viz výše),
  • zadní roller nelze zrovna pohodlně otáčet (používám jej spíš jen jako tlačítko),
  • výrazný efekt "rolující závěrky" v módu elektronické závěrky (je krásně tichá, ale ne vždy použitelná).


GFX 50s: co se mi líbí

  • velký snímač s vysokým rozlišení nabídne nejen hromadu detailů, ale i ještě prostorovější fotky, než u full-frame fotoaparátů,
  • fantastická obrazová kvalita,
  • výborná kvalita obrazu i při vysokých citlivostech ISO,
  • perfektní ergonomie,
  • tělo z hořčíkových slitin je odolné vůči povětrnostním vlivům (ozkoušeno v praxi při přívalovém dešti),
  • duální slot na SD karty (umožňuje ukládání typu "záloha" nebo i třeba RAW+JPG),
  • spousta programovatelných tlačítek,
  • přehledný a programovatelný stavový displej,
  • horní stavový displej (díky kterému máte stále přehled o hlavním nastavení; je dokonce programovatelný!),
  • rychlost 3 snímky za sekundu (ano, na středoformát je to solidní tempo),
  • odnímatelný hledáček,
  • podpora manuálního ostření (zvýraznění, lupa),
  • wi-fi připojení s možností ovládání přes telefon (Fujifilm má appku),
  • široké možnosti konektivity,
  • možnost použití i starých manuálních objektivů.


 GFX 50s: celkové shrnutí


Fujifilm GFX 50s možná není novinkou na trhu (byl představen v únoru 2017), avšak stále poskytuje vynikající obrazovou kvalitu skloubenou s nostalgií fotografování na film.

Ergonomie je perfektní, možnosti ovládání jsou  nepřeberné. A velký snímač dokáže poskytnout nejen detaily, ale i ještě větší hloubku a prostorovost snímku. Souhrnně řečeno je to vynikající fotoaparát pro ty, kteří nespěchají a chtějí si užít nadstandardní obrazovou kvalitu, možnosti ovládání i samotný pocit nostalgie při fotografování.

A když srovnáme cenovku, která není zase tak daleko od těch nejlepších zrcadlovek, dojdeme k závěru, že poměr cena / výkon je naprosto parádní. Přidejte k tomu možnost použít stará manuální skla (přes adaptéry) a máte tu foťák s velkým potenciálem i pro milovníky filmu. Protože GFX je filmu opravdu blízko.

Celkově tedy mohu doporučit GFX 50s všem, kteří si každou fotku užívají, přemýšlí nad ní a nepotřebují fotit rychlé akce jako třeba sport. Pokud byste preferovali "rangefinder" styl se stejným výkonem, mrkněte se na bratříčka s označením GFX 50R. Je trošku menší a design "dálkoměrného" foťáku může mnohým imponovat. Díky, že jste dočetli až sem a v případě dotazů se neváhejte zeptat :)

 

 

 

Štítky: test, recenze, Fujifilm

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa